Bezpieczeństwo w czasie zabawy

Pierwszym i najważniejszym zadaniem rodziców i opiekunów jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Bez tego niewiele są warte inne aspekty wychowania - miłość, dyscyplina, wpajanie wartości, zabawa, nauka etc. Jak zapewniają psycholodzy podstawą zdrowia psychicznego jest żywione w dzieciństwie przekonanie, że chroni nas ktoś, komu ufamy i kto nas kocha. Każdego roku na całym świecie wiele milionów dzieci zostaje ciężko rannych, a niektóre umierają w skutek nieszczęśliwych wypadków podczas zabaw. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, iż nawet w najbezpieczniejszym otoczeniu dziecka, jakim jest dom czyha na nie wiele niebezpieczeństw, wiec nie powinno się zostawiać dziecka samego bez dozoru-nawet w domu. Oczywiście nie można każdej chwili spędzać przyglądając się dziecku, ale niektóre miejsca są szczególnie niebezpieczne np., łazienka, kuchnia, podwórko itd.
Zabawa dla dzieci jest wielką radością i frajdą, bowiem nie zdają one sobie sprawy z zagrażających im niebezpieczeństw, a to właśnie podczas zabaw dochodzi do licznych kontuzji (otarcia, zadrapania, skaleczenia, zatrucia, potrącenia, złamania, itd.), a nierzadko śmiertelnych wypadków (uduszenia, utonięcia, wypadki samochodowe, wypadnięcia z okien itd.).
Planując bezpieczeństwo dziecka, (zabezpieczając dom i otoczenie) dobrze jest podzielić zagrożenia na dwie grupy:
A) Zagrożenia w domu:
• Substancje chemiczne, detergenty, proszki, wybielacze powinny znajdować się
w miejscu nie dostępnym dla dzieci.
• Zapałki, zapalniczki, powinny znajdować się w miejscu nie dostępnym dla dzieci.
• Leki, środki medyczne, ostre narzędzia również przechowywujemy w miejscach niedostępnych dla dzieci.
• Kaloryfery, grzejniki, kominki powinny być obudowane, lub osłonięte.
• Gniazdka elektryczne powinny być osłonięte.
• Jeśli w domu posiadamy schody, powinny być zabezpieczone specjalna bramką.
• Okna również powinny być zabezpieczone, zwłaszcza, jeśli mieszkamy
w piętrowych blokach.
• Dziecko poniżej 5 roku życia nie powinno samo przebywać w wannie, itd.

B) Zagrożenia poza domem.
• W Polsce, niestety nie wszystkie place zabaw spełniają warunki norm
Unii Europejskiej, dlatego nawet w takich miejscach rodzice powinni mieć dzieci „na oku”.
• Podczas jazdy na rolkach, deskorolkach, rowerach dzieci powinny mieć
ochraniacze i kaski.
• Dzieci powinny wiedzieć, iż nie wolno im oddalać się od domu i
rozmawiać z obcymi.
• W razie zgubienia się dzieci powinny znać swoje dane personalne oraz
miejsce zamieszkania.
• Bezwzględnie dzieci powinny być pouczone, iż nie wolno im zbliżać się do nieznanych zwierząt psów i kotów.
• Dzieci do 10 roku życia nie powinni sami przechodzić przez ulicę.
• Podróżując samochodem, dzieci powinny być zapięte w specjalnych fotelikach.
• Latem skórę dziecka powinno się chronić odpowiednimi kremami z filtrami UVA, UVB.
• Zimą dzieci powinny być ubrane w suche, ciepłe rzeczy „na cebulkę”, by chronić ciało przed hipotermią i odmrożeniami.

To, że zabawa jest beztroska- wiedzą przede wszystkim dzieci, natomiast rodzice i opiekunowie powinni zdawać sobie z zagrażających dzieciom niebezpieczeństw. Powyżej przedstawiłam tylko te najważniejsze, bo nie sposób wymienić je wszystkie.. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim wypadkom, jednak nasza obecna wiedza może znacznie zmniejszyć ryzyko owych wypadków z udziałem dzieci.